• امروز : جمعه - ۲۹ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Friday - 19 July - 2024
2
آخوندی:

حسابرسی شهرداری به روزرسانی می‌شود/ عملکرد مالی مدیریت پنجم شهری را به مردم گزارش می‌دهیم

  • کد خبر : 3340
  • ۲۸ تیر ۱۴۰۱ - ۶:۱۰
حسابرسی شهرداری به روزرسانی می‌شود/ عملکرد مالی مدیریت پنجم شهری را به مردم گزارش می‌دهیم
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه گزارش حسابرسی دوره پنجم مدیریت شهری آماده شده است، گفت: در دوره‌ای که دائما صحبت از شفافیت بود، یکی از مهمترین مصادیق شفافیت که ارائه گزارش حسابرسی مناطق، سازمان‌ها و واحدهای ستادی شهرداری بوده انجام نشد و هیچ گزارشی در این خصوص به مردم تهران ارائه نشده است.

به گزارش شوراپرس، محمد آخوندی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه بعد از یازده ماه کار فشرده در کمیسیون برنامه و بودجه گزارش حسابرسی مربوط به سال های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ شهرداری تهران آماده ارائه در صحن شورا است، گفت: بر اساس بند ۳۰ ماده ۸۰ قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور، نظارت بر حسن اداره امور مالی شهرداری و همینطور سازمان ها و موسسات و شرکت های وابسته و نظارت بر حساب درامد هزینه آنها با انتخاب حسابرس رسمی بر عهده شورای شهر گذاشته شده است.

وی تاکید کرد: پس از آغاز به کار شورای ششم متاسفانه متوجه شدیم که این وظیفه قانونی شورای شهر در دوره قبلی اصولا مورد توجه قرار نگرفته و گزارش های حسابرسی چهار ساله مربوط به مدیریت پنجم شهری جمع بندی و آماده نشده و به صحن شورا ارائه نشده است.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: با تاکید ریاست شورای اسلامی شهر تهران، کمیسیون برنامه و بودجه از همان روزهای ابتدایی به منظور جلوگیری از تضیع حقوق بیت المال تلاش کرد تا بحث حسابرسی چهارسال مدیریت شهری پنجم را به صورت جدی پیگیری کند.

آخوندی ادامه داد: با توجه به اینکه هیچ گزارش حسابرسی مربوط به سالهای ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ وجود نداشت لذا در گام اول می بایست نسبت به جمع آوری اطلاعات و گزارش ها اقدام می شد بر همین اساس جلسات متعددی با حسابرسان در حوزه های مختلف از جمله مناطق، شرکت ها، سازمان ها و … برگزار و بر اساس برنامه زمان بندی این توافق حاصل شد تا گزارشات حسابرسان به دست ما برسد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه بیش از ۳۰۰ گزارش حسابرسی مربوط به این چهار سال باید جمع بندی می شد، خاطرنشان کرد: بعد از جلسات متعدد و بیش از ۸ ماه کار مداوم توسط کارشناسان کمیسیون برنامه و بودجه نهایتا بیشتر گزارشات از حسابرسان اخذ شد.

وی گفت: بیش از یک هزار صفحه پاور پوینت در مورد این حسابرسی ها و جمع بندی آنها آماده شده است. با توجه به حجم زیاد این گزارش ها که ۳۰۰ گزارش حسابرسی است و هر کدام صفحات زیادی را شامل می شود ما تلاش کردیم که گزارش تجمیعی چهار ساله هر بخش را آماده و به صحن شورا ارائه کنیم تا از این طریق هم یک نمای کلی از عملکرد واحدها در چهار سال دیده شود و هم اینکه در وقت صرفه جویی شود چراکه ارائه ۳۰۰ گزارش حسابرسی به صورت جداگانه وقت زیادی را از شورا می گرفت.

آخوندی به صرف بیش از ۳ هزار نفر ساعت کار کارشناسی توسط نیروهای متخصص مبنی بر بررسی، تجمیع و تلفیق حسابرسی چهارساله دوره پنجم مدیریت شهری اشاره کرد و گفت: استخراج بندهای تکلیفی از گزارش حسابرس انجام شد تا در اختیار مدیریت شهری قرار گیرد تا بر اساس آن ایرادات و اشکالات قبلی را برطرف کنند و هم اینکه برای پیشبرد اهداف مدیریت شهری مورد استفاده قرار بگیرد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران اظهار کرد: این گزارش ها می تواند در شناسایی آسیب های مدیریتی و سیستمی مفید واقع شود. با توجه به اینکه شورا بر اساس بند ۳۰ ماده ۸۰ قانون تشکیلات شورا وظیفه دارد تا موارد نقص و تخلف را اعلام و بر اساس مقررات قانونی پیگیری های لازم را انجام دهد مواردی که تخلف شده یا رعایت نشده را می توانیم اعلام و مورد پیگیری قرار دهیم.

آخوندی با بیان اینکه چگونه شورای شهر تهران در دوره پنجم به یکی از مهمترین وظایفش که نظارت بر حسن اداره امور مالی شهرداری از طریق انتخاب حسابرس و اخذ گزارش حسابرسی و قرائتش بود به هیچ وجه عمل نکرده، گفت: در طول چهار سال گذشته حتی یک گزارش حسابرسی از عملکرد ۴ ساله مدیریت شهری در صحن شورا قرائت نشده و حتی از آن بالاتر گزارش های حسابرسی از حسابرس اخذ و پیگیری نشده است. مردم تهران باید حتما بدانند که در دوره ای که دائما صحبت از شفافیت بود یکی از مهمترین مصادیق شفافیت که ارائه گزارش حسابرسی مناطق، سازمان ها و واحدهای ستادی شهرداری بوده انجام نشد و هیچ گزارشی در این خصوص به مردم تهران ارائه نشد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه اعضای شورای پنجم شهر تهران باید پاسخ دهند که چرا این وظیفه اصلی و قانونی را انجام نداده و پیگیری در خصوص آن انجام نداده اند، بیان کرد: کمیسیون برنامه و بودجه با یک کار فشرده و طولانی مدت از ابتدای شورای ششم توانست گزارش حسابرسی چهارساله مدیریت پنجم شهری را آماده کند.

وی اظهار کرد: انشالله از روز سه شنبه گزارش های حسابرسی در صحن شورا ارائه خواهد شد. تلاش کردیم به گونه ای برنامه ریزی کنیم که در هر جلسه شورا بتوانیم گزارش چهار ساله چند منطقه یا سازمان و شرکت را قرائت کنیم. در این خصوص مجبوریم به صورت تجمیعی و با تاکید بر موارد مهم گزارش و همینطور تکالیفی که بر عهده شهرداری قرار داده خواهد شد موارد را بیان کنیم تا هم مردم از عملکرد ۴ ساله مطلع باشند و هم اینکه وظیفه قانونی شورا که در دوره قبل انجام نشده تعیین تکلیف شود.

آخوندی تاکید کرد: ما تلاش کردیم به منظور به روزرسانی گزارش ها علاوه بر اینکه گزارش های ۴ سال گذشته را در صحن قرائت و اقدامات قانونیش را انجام می دهیم برای سال ۱۴۰۰ نیز حسابرس ها را انتخاب کرده تا فردا مورد تصویب شورا قرا گیرند.

وی در پایان گفت: برای سال ۱۴۰۱ نیز با رعایت تشریفات قانونی پیشنهاداتمان را در مورد حسابرسان سال ۱۴۰۱ از اکنون مشخص کردیم و در طرحی که به شورا ارائه شده که در صورت تصویب آن حسابرسان نیز کارشان را آغاز می کنند. ما تلاش می کنیم گزارش های سال ۱۴۰۰ را همین امسال در صحن شورا تا پایان سال قرائت کنیم. ما به دنبال آن هستیم که در حسابرسی ها به روز باشیم.

لینک کوتاه : https://shorapress.com/?p=3340

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.