• امروز : جمعه - ۲۹ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Friday - 19 July - 2024
2

همکاری ایتالیا با شهرداری تهران در تفکیک زباله از مبدا و بازیافت

  • کد خبر : 3745
  • ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۷
همکاری ایتالیا با شهرداری تهران در تفکیک زباله از مبدا و بازیافت
تهران - ایرنا - نمایندگان شرکت‌های بازیافت پولی اکول، سنسی اسپا، دبیرکل موسسه آسیا در ایتالیا، عضو هیات شرکت سنسی اسپا و رایزن شرکت بازیافت پولی اکول از طرح‌های پسماند شهر تهران بازدید کردند و زمینه همکاری شرکت‌های ایتالیایی با شهرداری تهران در حوزه تفکیک زباله از مبدأ مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش شوراپرس، از شهرداری تهران، معاون خدمات شهری شهرداری تهران در حاشیه بازدید سرمایه گذاران دو شرکت ایتالیایی از سازمان مدیریت پسماند شهر تهران ضمن استقبال از انجام این همکاری افزود: یکی از نکات مورد توجه این است که تهران شاخصی از کل کشور ایران است، به این معنا که اگر کاری در تهران انجام گیرد، در سایر شهرهای بزرگ کشور نیز قابل الگوبرداری و انجام می شود.

جلال بهرامی اظهارداشت: اگر در ایران روشی نهادینه شود، حداقل ۱۰ کشور همسایه، خواهان این تکنولوژی خواهند بود. بر این اساس، شهرداری تهران کاملاً به این همکاری خوش‌بین است.

تلاش شهرداری برای خروج ۷۰ درصد زباله ها قبل از ساعت ۱۰ از مخازن

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در رابطه با سیاستگذاری کنونی مدیریت شهری گفت: در حوزه پسماند به این صورت است که مناطق ۲۲گانه شهرداری تهران به هشت پهنه کلی تقسیم می‌شود و قرار بر این است که تعدادی از این پهنه‌ها واگذار شوند.

مهدی عزیزی افزود: هر پهنه که شامل دو تا سه منطقه می‌شود، به صورت طرح به یک پیمانکار بخش خصوصی واگذار می‌شود و انتظار می‌رود از ابتدای کار شامل مواردی همچون تفکیک و مخزن‌گذاری تا انتهای فرایند توسط همان بخش انجام شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران ادامه داد:  این امر نیازمند این است که از تکنولوژی‌هایی مانند زباله‌سوز و هاضم استفاده شود همچنین انتظار نهایی این است که میزان زباله بازگشتی برای دفع زیر ۱۰ درصد باشد.

وی اضافه کرد: تلاش شهرداری تهران همواره بر این بوده که این فرهنگ شکل گیرد که بیش از ۷۰ درصد زباله شهر تهران پیش از ساعت ۱۰ شب در مخازن زباله شهری تخلیه شود؛ بنابراین ۷۰ درصد زباله ها در آن ساعت از منازل خارج می شود.

تولید روزانه ۵۷۰۰ تن زباله در تهران

در بخش دیگر این بازدید، معاون امور مناطق شهرداری تهران با اشاره به سایت تفکیک زباله منطقه ۲۲ گفت: در این طرح، بخشی از زباله غرب تهران به اینجا منتقل می‌شود. در این مکان، پسماند تَر و خشک و بازگشتی به صورت نیمه مکانیزه جدا شده و پسماندِ تَر شیرابه‌گیری شده و سپس برای تهیه کمپوست به آرادکوه منتقل می‌شود.

شادی مالکی با اشاره به اینکه بعد از انجام این مراحل، پسماند خشک به فروش می رسد و پسماند بازگشتی نیز دفع می‌شود، افزود: این فاز اول طرح است، در فاز دوم که مشابه همین سایت خواهد بود با استفاده از تکنولوژی‌هایی همچون زباله‌سوز فاینال سازی زباله نیز در همین سایت انجام خواهد شد که در نتیجه به استحصال گاز، کمپوست درجه یک و سوخت دست خواهیم یافت.

وی ادامه داد: مشابه این پهنه، هشت پهنه دیگر نیز در دو سال آینده به بهره برداری خواهد رسید. این مکان به صورت روزانه حدود ۷۰۰ تن زباله را پوشش می‌دهد، این در حالی است که کل پسماند شهر تهران روزانه پنج هزار تا پنج هزار و ۷۰۰ تن است.

حدود سه هزار تن زباله تا سال ۱۴۰۳ از طریق زباله‌سوز، کوره‌سوز و هاضم نهایی‌سازی خواهد شد

معاون امور مناطق شهرداری تهران اضافه کرد: همچنین براساس برنامه‌ریزی‌ها، حدود سه هزار تن زباله تا سال ۱۴۰۳ از طریق زباله‌سوز، کوره‌سوز و هاضم نهایی‌سازی خواهد شد. دلیل عدم فعالیت این سایت این است که به تازگی افتتاح شده است اما به زودی شروع به فعالیت دائمی خواهد کرد.

حدود ۶۵ درصد پسماند شهر تهران پسماند تَر است

مالکی با اشاره به ویژگی‌های مدیریت پسماند در شمال و جنوب تهران تاکید کرد: در مناطق شمالی شهر تهران میزان پسماند خشک بیشتر است و هرچه از سمت مناطق شمال به جنوب شهر حرکت می‌کنیم میزان پسماند خشک نسبت به پسماند تر کمتر می‌شود اما به طور کلی حدود ۶۰ تا ۶۵ درصد پسماند شهر تهران از پسماند تَر تشکیل می‌شود.

به گفته معاون امور مناطق سازمان مدیریت پسماند شهر تهران؛ در این سایت دو نوع غربال وجود دارد، اولی غربال دَوار که پسماند خشک و آلی را از یکدیگر جدا می‌کند و دومی غربال بالستیک که پسماند خشک دوقلو را از هم جدا می‌کند.

وی اظهارداشت: همچنین شیرابه زباله به استخر شیرابه هدایت شده و پساب آن پس از تصفیه برای آبیاری فضای سبز مورد استفاده قرار می‌گیرد. عدد  BOD و COD پساب نهایی پس از تصفیه باید کمتر از ۲۰۰ باشد، در غیر این صورت، سازمان حفاظت محیط زیست اجازه استفاده از پساب را نمی‌دهد حتی اگر قرار باشد پساب نهایی به فاضلاب شهری نیز هدایت شود، عدد آن باید زیر ۲۰۰ است.

اتحادیه اروپا همکاری شرکت های اروپایی با ایران را تحریم نمی‌کند

در ادامه این جلسه مدیرعامل شرکت سنسی اسپا (Senesi Spa) گفت: تخصص اصلی شرکت پولی اکول در ایتالیا جمع آوری و تفکیک زباله‌ها است و مرکزی همچون سایت تفکیک زباله که از آن بازدید کردیم به طور کامل متعلق به این شرکت است.

رودولفو بریگانتی با بیان اینکه شرکت ما تمایل دارد در صورت امکان در زمینه جمع‌آوری و تفکیک زباله تهران با شهرداری در کنار یک بخش خصوصی همکاری مشترکی داشته باشد، افزود: همچنین ما از حضور در تهران و برگزاری این جلسات بسیار خوشحالیم و این نشانه علاقه ما به انجام همکاری مشترک است.

وی درباره تحریم‌های علیه ایران ادامه داد: اگر در نتیجه همکاری با ایران قرار باشد که شرکت ما تحریم شود، از طرف اتحادیه اروپا این اتفاق نمی افتد، در نتیجه اگر کسی بخواهد به اعمال تحریم بپردازد کشور آمریکا خواهد بود که آن هم برای ما اهمیت و موضوعیت ندارد، بنابراین از نظر تحریم‌ها هیچ مانع و مشکلی وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت سنسی اسپا (Senesi Spa) اضافه کرد: ما یک تیم هستیم و تیم ما این توانایی را دارد که به صورت کامل چنین طرحی را از صفر تا صد به انجام رساند.

وی با بیان اینکه شرکت سنسی و پولی اکول تمایل به سرمایه‌گذاری در تهران دارد، یادآور شد: علاقه اولیه ما این است که با یک همکار خصوصی در ایران مشارکت کنیم و در مرحله اول نیز می توانیم حدود ۲۰۰ ماشین جمع‌آوری زباله و تکنولوژی تفکیک زباله را در اختیار قرار دهیم اما ترجیح اصلی ما مشارکت با یک شرکت داخلی است.

رودولفو بریگانتی تاکید کرد: پس از گذشت مدت کوتاهی شهرداری تهران می‌تواند ارزیابی‌های لازم را انجام دهد تا به این ترتیب ایرادات و پیشنهادات احتمالی برطرف شود.

وی با بیان اینکه ورود تیم ما به ایران از طریق آقای دومنیکو پالمیری، دبیر کل موسسه آسیا در ایتالیا بود که پس از بررسی تناسب‌های فرهنگی و اقتصادی بین دو کشور، از طریق سفارت ایران در ایتالیا اقدامات بعدی را انجام داد، گفت: همچنین از آنجایی که ما در حال حاضر و در این مرحله اطلاعات چندانی نداریم و نمی دانیم که بخش خصوصی که با او همکاری خواهیم کرد چه میزان حجم سرمایه‌ای در اختیار دارد، در نتیجه تا اطلاعاتی از این دست به دست نیاید نمی‌توان به صورت دقیق برای این موضوع نظر داد همچنین حجم کاری که قرار است انجام شود نیز بسیار حائز اهمیت و نیازمند برنامه‌ریزی دقیق است.

در ایتالیا تفکیک به صورت کامل و ارگانیک از مبدأ انجام می‌شود

مدیرعامل شرکت سنسی اسپا (Senesi Spa)  افزود: در مورد نوع فعالیت شرکت پولی اکول و سنسی باید گفت: تفاوت عمده و مهمی که بین ایران و ایتالیا وجود دارد، موضوع تفکیک از مبدا است زیرا  در ایتالیا تفکیک به صورت کامل و ارگانیک از مبدأ انجام می‌شود و شروع این اتفاق در ایتالیا از سال ۲۰۰۰ بوده است.

وی ادامه داد: در بخش اول فرایند بازیافت زباله، از یک دستگاه جداساز و خردکننده استفاده می‌کنیم که زباله‌ها را تفکیک و خرد می‌کند و این موضوع نتیجه کار را به شدت افزایش می‌دهد اما مهمترین مشکلی که سیستم‌هایی مانند سیستم های داخل تهران را با مشکل روبه‌رو می‌کند این است که زباله تَر و خشک با یکدیگر پردازش می‌شوند و مواد آلی، تَر و مایع، ایجاد چسبندگی کرده و در نهایت همه جا را آلوده می‌کنند و به مرور زمان موجب فرسودگی دستگاه‌ها می‌شوند؛ بنابراین سیستم پردازش میکس زباله تَر و خشک اساسی ترین مشکل پیش رو در تهران است.

وی درباره محل پردازش زباله منطقه ۲۲ نیز تاکید کرد: در ایتالیا فقط یک سیستم پردازش زباله وجود دارد؛ نتیجه نهایی بازیافت زباله‌های تَر و تصفیه پساب حاصل از آن، دستیابی به آبی کاملا خالص است که قابلیت ورود به رودخانه را دارد.

در ایتالیا به هیچ وجه نیروی انسانی در تفکیک و بازیافت زباله‌ها نقش ندارد و تفکیک به صورت کاملا مکانیزه انجام می‌شود

مدیرعامل شرکت سنسی اسپا (Senesi Spa) افزود: همچنین در ایتالیا به هیچ وجه نیروی انسانی در تفکیک و بازیافت زباله‌ها نقش ندارد و تفکیک به صورت کاملا مکانیزه انجام می‌شود اما در موارد ضروری نیز نیروی انسانی داخل یک کابین کاملاً سرپوشیده فعالیت می‌کنند که با هوای آلوده بیرون تماس پیدا نکرده و سلامتی افراد به خطر نیفتند.

وی ادامه داد: همچنین تفکیک زباله‌ها در ایتالیا به صورت کامل از مبدأ و منازل انجام می‌شود؛ به‌طوری که اصلا نیاز به پردازش مجدد ندارد بنابراین در سایت‌های پردازش پسماند صرفاً زباله‌های خشک مورد بازیافت قرار می‌گیرند و زباله های تَر به پساب خالص (آب) تبدیل می‌شوند.

انباشت زباله ها در ایتالیا در خارج از شهرهاست

رودولفو بریگانتی با اشاره به اینکه تفکیک زباله  در ایتالیا به طور کامل از مبدا انجام می‌شود، افزود:  اما انباشت زباله‌ها خارج از شهر صورت می‌گیرد همچنین از آنجایی که بیشتر شهرها نیز دارای بافت تاریخی هستند، نمی‌توان از فضای شهری استفاده کرد. مکان پردازش و دفن زباله‌ها در ایتالیا بسیار محدود و کوچک است و به هیچ عنوان مانند آرادکوه چنین فضای بزرگ و بازی در اختیار نیست.

وی با بیان اینکه در ایتالیا قانونی وجود دارد که براساس آن حداقل ۶۵ درصد زباله ها باید بازیافت شود و تنها ۳۵ درصد دفن می‌شود، یادآور شد: اما نکته حائز اهمیت این است که با روشی که اکنون در تهران انجام می‌شود، رسیدن به این عدد تقریباً غیر ممکن است بنابراین برای رسیدن به این هدف در تهران تلاش ما بر این است که تفکیک زباله‌ها به صورت کامل از مبدأ انجام شود. در غیر این صورت، از نظر علمی و عملی دستیابی به این رقم امکان‌پذیر نیست.

مکان پردازش و دفن زباله‌ها در ایتالیا بسیار محدود و کوچک است و به هیچ عنوان مانند آرادکوه چنین فضای بزرگ و بازی در اختیار نیست

مدیرعامل شرکت سنسی اسپا (Senesi Spa) تاکید کرد: اما اگر این اتفاق رخ دهد، این فرایند بسیار راحت و قابل دسترس خواهد بود و در عین حال، تعداد مراکز و سایت‌های پردازش و بازیافت مورد نیاز بسیار کمتر شده و بازدهی بهتری نیز خواهد داشت.

وی با اشاره به جلساتی که در جریان این سفر با معاون شهردار و مدیران سازمان مدیریت پسماند شهر تهران برگزار شد، پیشنهاد داد: در مرحله اول به صورت آزمایشی، شرکت ما یکی از مناطق ۲۲گانه و یا پهنه‌های هشت گانه تهران را در اختیار گیرد، سپس دستگاه‌ها و ماشین آلات خود را به این محل منتقل کنیم و پس از مدتی فعالیت به یک سری اطلاعات و نتایجی دست یابیم و براساس آن، تصمیم‌گیری‌های قطعی و طرح نهایی را مشخص کنیم.

رودولفو بریگانتی گفت: نحوه شروع به فعالیت به این صورت است که در ابتدا یک سری پویش‌های تبلیغاتی در منطقه مورد نظر راه‌اندازی کنیم که همین فرایند حدود چهار ماه به طول می‌انجامد ولی به طور کلی، فرایند انجام این طرح از مراحل ابتدایی تا انتها، حدود یک سال و نیم به طول می‌انجامد همچنین یکی از خط مشی‌های اساسی ما بر این استوار است که نحوه فعالیت ما در تهران به گونه‌ای است که حضور و همکاری ما برای افرادی که اکنون مشغول به کاری هستند مشکل و مزاحمت ایجاد نکند.

وی افزود: ایده آل ترین حالت برای ما این است که شهرداری تهران اشخاص و شرکت های مورد تایید خود را معرفی کند تا به این صورت ما با آنها همکاری و مشارکت کنیم. بنابراین هدف اصلی ما اجرای یک همکاری مشترک و رشد طرح با استفاده از توانمندی های محلی است.

بازیافت پسماندهای الکترونیکی به صورت اتومات

مدیرعامل شرکت بازیافت پولی اکول (Puli Ecol) درباره تفکیک و بازیافت پسماندهای الکترونیکی گفت: تخصص اصلی شرکت پولی اکول تفکیک و بازیافت زباله‌های الکترونیکی است که به طور تقریبی به بازیافت همه انواع زباله‌های الکترونیکی از جمله کامپیوتر و لپ‌تاپ می‌پردازد.

دویلیو کمپانیوچی افزود: فرایند تفکیک و بازیافت در این شرکت به طور کاملا اتومات و تکنولوژیک صورت می‌گیرد، اما در بخش عمده‌ای از این فرایند از نیروی انسانی نیز کمک گرفته می‌شود.

وی ادامه داد: این شرکت در تفکیک زباله‌های الکترونیکی به رقم ۹۵ تا ۹۷ درصد رسیده است همچنین ما تمایل داریم با شرکت‌هایی که اکنون در زمینه تفکیک و بازیافت پسماند الکترونیکی در تهران فعالیت می‌کنند نیز همکاری داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت بازیافت پولی اکول (Puli Ecol) اضافه کرد: در صورت نیاز به خرید پسماندهای الکترونیکی از پیمانکاران موجود نیز از سوی ما مانعی وجود ندارد و مورد استقبال است.

لینک کوتاه : https://shorapress.com/?p=3745

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.